web analytics

Turizm Sektörü ve Seyahat Alanında Covid-19 Değişimleri

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının havaalanları, uçaklar, uçak bileti fiyatları, seyahat tercihleri, oteller yani kısaca turizm ve seyahat alanlarında getirmesi muhtemel değişimler.

Covid-19 salgını ortaya çıktığı ve yayılmaya başladığı günden itibaren hayatımızın birçok alanında bocalamamıza sebep olurken, turizm ve seyahat bunun en açık örnekleri olarak öne çıkıyor. İnsanlar sosyal mesafeyi tecrübe ederken, tatiller ve seyahatler iptal edildi, ülkeler ve bölgeler kapatıldı, ve tüm dünya çapında turizm sektörü zor durumda kaldı. Tüm bunların yanında şu anki mevcut durumda seyahat ve turizmin ne zaman hayatın tekrar normal bir parçası haline geleceği bilinmiyor.

Turizm ve seyahat sektörü uzmanları yaptıkları değerlendirmelerde seyahat ve turizm sektörlerinin tekrar eski haline dönebilmesi için insanların virüs konusunda rahatlaması ve özellikle spesifik turizm destinasyonlarının normalleşmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Ancak turizm ve seyahat hareketleri eski haline dönse dahi, hiç şüphe yok ki koronavirüs salgınından sonra gezi ve seyahat deneyimi birçok farklı açıdan değişime uğrayacak.

Peki Covid-19 pandemisi turizm sektörü ve seyahat alanlarını nasıl etkileyebilir, ne tür değişimler getirebilir. İşte koronavirüsün tüm dünyada havaalanları, havayolu şirketleri, uçaklar, uçak bileti fiyatları ve konaklama konusunda getireceği muhtemel değişimler.

Havaalanlarıda Yeni ve Teknolojik Sistemler

Turizm ve seyahat kapsamında şüphesiz ki Covid-19 salgını nedeniyle en fazla etkilenen işletmeler arasında havaalanları ve havayolu şirketleri geliyor. Uzmanlara göre bundan sonra check in, güvenlik ve kapılarda kalabalık sıraların oluşmasının önüne geçilmesi için yeni sistemler kullanılacak ve havaalanlarında daha fazla teknoloji kullanımına yer verilecek. Uygulamada yolcuların check in işlemleri için biyometrik görüntüleme kapsamında yüz tanıma sistemlerinin kullanılmasının gereksiz insan etkileşimlerini oldukça düşüreceği ve havaalanındaki süreçleri hızlandırarak yolcu kalabalığının önüne geçeceği düşünülüyor.

Yüz tanıma sistemleri yanında parmak izi tanıma ve retina okuma sistemlerinin de bundan böyle kullanılması gündeme gelebilir. İnsanlar gizlilik konusunda bu uygulamalardan rahatsızlık duysa da gelecekte bu uygulamalara sıkça rastlanacak gibi. Bir uzman gizlilikle ilgili şunları söylüyor: “Sağlık her zaman ilk sırada gelir. Gizlilik konusunda zaten hükümetler sizle ilgili detaylı bilgiye sahip ve istedikleri zaman istedikleri bilgileri toplayabilirler. Burada asıl konu şu, sağlıklı havaalanları ve ortamlar mı istiyoruz yoksa hayatımızı virüs karşısında riske atmak mı”.

Yüz Maskelerinin Geleceği

Bilindiği üzere Asya ülkelerinde yüz maskeleri normal şartlarda dahi kullanılıyor ve bu durum zorunlu da olsa şimdi tüm dünyaya yayıldı. Covid-19 salgını maske kullanımını çok hızlı bir şekilde günlük yaşamda önemli, hatta zorunlu hale getirdi. Turizm ve seyahat kapsamında değerlendirildiğinde maskeler uzun bir süre daha gündemde olacak. Önümüzdeki dönemde havayolları ve ulaşım araçları başta olmak üzere kalabalıkların oluştuğu spesifik turizm alanları da dahil yüz maskesi olmayan yolculara maske dağıtımı yapılması öngörülüyor.

Amerikan havayolu şirketleri maske uygulaması kapsamında yolcuların seyahatlerinde yüz maskesi takmasını zorunlu kılmaya başladı bile. Ancak ilerleyen dönemde yolcuların bilinçlenmesiyle birlikte bu tarz gereksinimler gevşetilse bile birçok yocunun ekstra önlem olarak maske uygulamasına devam edeceği düşünülüyor. Daha önce anormal görülen yüz maskesi uygulaması önümüzdeki dönemde normal ve anlayışla karşılanabilir.

Uzun Vadede Uçak Bileti Fiyatları

Dışarıdan bakıldığından havaalanları ve havayolu şirketlerini vuran Covid-19 salgını sebebiyle uçak bileti fiyatlarının düşeceği tahmin edilebilir. Ancak durum biraz farklı görünüyor. Uzmanlar uçak bileti fiyatlarının kısa vadede düşük seviyelerde kalabileceğini ancak uzun vadede bütçe, konsolidasyon, potansiyel riskler ve zor günler için sermaye bulundurma gibi sebeplerden dolayı önceki fiyatlardan daha yüksek seviyelerde olacağını dile getiriyorlar.

Diğer yandan uçak biletlerinin iadesi ve bilet değiştirme konusunda da insan ve toplum sağlığı göz önünde bulundurularak bir takım değişimler gündeme gelebilir, iade ve değişim koşullarında yeni düzenlemeler yapılabilir.

Uçaklarda Yeni Uygulamalar

Koronavirüs salgını pek çok ulaşım aracında yeni uygulamaları beraberinde getirecek gibi. Ekonomi sınıfında uçan yolcuların oluşturduğu büyük kalabalık konusunda havayolu şirketleri bazı güvenlik adımları atabilirler. Bu kapsamda ekonomi sınıfı uçuşlarda uçaklardaki üçlü koltuk setlerinde orta koltukların kaldırılması dahi gündeme gelebilir. Orta koltukların kaldırılması özellikle de salgın sonrası ilk dönem için önemli bir uygulama olarak görülüyor. Salgının hafiflemesi ve yolcu sayısının artmasıyla birlikte havayolu şirketleri uçaklarda koltuk sistemini tekrar eski haline getirebilir.

Bu konuda görüşü alınan uzmanlardan biri şunları söylüyor: “Uzun vadede gerçek anlamda çok ucuz uçak bileti fiyatları artık mümkün olmayabilir. Ucuz havayolu taşımacılığının sonu gelmedi ancak altın çağı bitti gibi görünüyor. Mevcut şartlarda ve bundan sonra insanların artık bir kargo gibi taşınamayacağını düşünüyorum”.

Bir başka yeni adım da yiyecek ve içecek servisinde yaşanabilir. Havayolu şirketleri mikrop iletimini ve bulaşmasını göz önünde bulundurarak uçaklarda yiyecek ve içecek servisinde kısıtlamaya veya değişikliğe gidebilir.

Otellerde Müşteriye Karşı Yeni Uygulamalar

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen işletmeler arasında bulunan hoteller de bir takım yeni uygulamaları başlatmak zorunda kalabilirler. Bunların başında sanitasyon geliyor Covid-19 pandemisi ile birlikte otellerin konaklama yapan müşterilerine karşı temizlik konusunda daha şeffaf olmaları gerekecek. Diğer yandan kıstılı kullanım ve oda kapasitesiyle çalışma ve konaklama yapılan odaların kısa süreli kullanılmaması da uygulanacak yöntemler arasında görülüyor.

Lobilerde herkesin ulaşabileceği meyve ve yiyecekler, açık büfeler geçmişte kalabilir veya bu noktalarda yeni düzenlemeler getirilebilir. Diğer yandan yine havaalanları konusunda gündeme gelen temassız ödeme ve temassız check in uygulamaları da otellerde yer bulabilir.

Cruise Gemisi Seyahatleri

Lüks tatil konsepti olan cruise tatillerine olan talebin de pandemi sonrası düşüşe geçmesi ve bu konseptin popülaritesini yitirmesi de turizm ve seyahat alanında yaşanması beklenen değişimler arasında yer alıyor. Özellikle koronavirüs salgınının başladığı ilk zamanlarda medyaya da yansıyan cruise gemisi vakaları bu durumunun ciddiyetini ortaya koymuş durumda.

Uzmanlara göre cruise konsepti konusuda tek umut katılım yapacak yolcuların sıkı bir sağlık taramasından geçirilmesi ve virüs taşmadığından emin olunması ve yine gemide yer alan yolcuların kısa aralıklarla kontrol edilmesi olarak görülüyor.

Seyahat ve Turizmde Diğer Değişimler

Yukarıda ana hatlarıyla yer alan değişimler yanında salgın sonrası daha pek çok değişimle karşılaşmak olası. Örneğin seyahat sigortası yolcular için cazip ve popüler hale gelebilir. İş seyahatlerinin azalması, seyahat edenlerin konaklama tercihlerinin değişmesi, Airbnb gibi uygulamaların yeni düzenlemeler yapması, insanların yere gezilere odaklanması, doğa gezilerinin artması ve insanların doğaya yönelmesi gibi değişimlerin salgın sonrası görülmesi muhtemel.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı