web analytics

İnternette İş Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternette iş arama, iş bulma ve iş başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar neler? Daha profesyonel bir başvuru yapmanız mümkün.

Zorlu bir pandemi sürecinin ardından günlük yaşam daha normal bir hale bürünürken pandeminin getirdiği pek çok değişim de kendini hissettirmeye başladı. Söz konusu değişimlerden bir tanesi de insan gücü, insan kaynakları ve işe alım süreçlerinde yaşanıyor. Dolayısıyla yeni dönemde iş arama ve iş bulma süreçlerinde iş arayan ve iş başvurusunda bulunmak isteyen adayların hedefe daha kolay ulaşabilmek için söz konusu değişimlere ayak uydurması gerekiyor.

Pandemi sürecinin etkileri hayatımızın her alanına yansırken, çalışma hayatı da iş yapış modellerinden işe alım süreçlerine değin pek çok köklü değişime uğradı. Başarılı bir kariyerin ilk ve en önemli adımı olan iş bulma sürecinin online platformlar üzerinden yürütüldüğü bu yeni normalde, adayların odak noktalarını daraltan, doğru bağlantılar kurmalarını sağlayan, olumlu görüşmeler için en iyi ipuçlarını sunan ve “kısa zamanda en doğru iş” vaadi veren güvenilir uygulamalar öne çıktı.

Covid-19 pandemisiyle birlikte rekabetin dinamikleri her açıdan değişti. Profesyonel çalışma hayatının başında olanlar ya da iş değiştirmek için yola çıkan adaylar, bu yoğun rekabet içerisinde nereden başlayacakları konusunda zorlanırken, deneyimli işe alım uzmanlarından oluşan online platformlar, adaylara hızlı, maliyetsiz ve güvenilir bir başvuru ortamı sunarak daha iyi fırsatlara zemin hazırladı.

Şu yazıya da göz atabilirsiniz: Pandeminin İnsan Kaynaklarına Etkisi ve Yükselişe Geçecek Meslekler

İnternette İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz dünyasında internetten iş arama ve iş bulma işlemleri zirve yapmış durumda. Ancak internet üzerinden iş arayan ve iş bulmak isteyen adayların halen yaptıkları pek çok hata mevcut. İnternetten iş arayan adaylar çok basit noktalara dikkat ederek iş arama süreçlerini yürütebilir ve çok daha kolay iş bulabilir. Artık günümüzde şirketlerin insan kaynakları departmanları da sağlam ve kaliteli profillere önem verdiklerinden işe alım süreçlerinde öne çıkmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Aşağıda internette iş arayanlar için dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunuyor. Sizler de bu hususlara dikkat ederek internet üzerinden iş başvurusu sürecini daha başarılı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Ne İstediğinize Karar Verin

Eğer ne istediğinizle ilgili aklınız karışıksa, en azından ne istemediğinizi netleştirin. Hedefsiz başvuru yapmak hem sizi yorar hem de alacağınız olumsuz sonuçlar motivasyonunuzu düşürür. Bu sebeple size uygun olan daha az ama hedefe yönelik başvuru yapmak süreci kolaylaştıracaktır.

Doğru Platformda İş Arayın

İş başvurusu yapacağınız platformları iyi seçmeye, güvenilir uygulamalarla temasa geçmeye dikkat edin. En etkin yöntemlerden biri, özellikle mobil kanallar için Google Play ve App Store yorumlarını okumak. Bu mecralarda uygulamaların kullanıcı ile olan etkileşimi, kullanıcılarına yaklaşımlarını çok net ortaya koyuyor. Şikayetvar ve benzeri sitelerde yapılan olumsuz yorum sayılarını, şirketin şikâyetlere verdiği cevapları mutlaka okuyun. Jenerik cevaplarla her soruna aynı şekilde ve mekanik yaklaşan, otomatik cevap veren şirketlere mesafeli durun.

Kendiniz Güzel İfade Edin

Şirketlere profilinizde baktıklarında neden sizinle çalışmak istedikleri ile ilgili ikna olmalılar, gelişine doldurulmuş bir profil bu süreci zorlaştırır. 2-3 dakika fazla vakti baştan koyduğunuzda, sonraki arayışınız çok kolaylaşacak. Kaydolurken profil bilgilerinizi düzgün şeklide girin. 24 Saatte İş’teki algoritma sayesinde adaylara uygun işler karşılarına çıkıyor. Dolayısıyla özensizce doldurulmuş bir profil doğru işi bulma sürecini uzatabiliyor.

Gerçekçi ve İyi Fotoğraf Kullanın

İş arama sürecine uygun profil fotoğrafı seçin. Sosyal medya platformlarından alınan görseller ilk izlenim için doğru değil.

Başvuru Sürecini Takip Edin

Başvuru yaptıktan sonra süreci takip edin. Şirketle iletişime geçerek neden bu işi istediğinizi, neden doğru insan olduğunuzu anlatın. 24 Saatte İş sistemine mesaj yazarak kendinizi ifade edebilirsiniz. Çekingen olmayın ama çok ısrarcı da davranmayın. Dozunda bir kararlılık işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Randevu Alırsanız Gidin

Kendinize uygun bulmadığınızı işlerin randevularını kabul etmek zorunda değilsiniz ama kabul ettiğiniz iş görüşmelerine mutlaka gidin. Kabul edilen randevulara gitmeyen adayların uygulamada puanları düştüğü için ilerideki iş arayışlarınız olumsuz etkilenir.

İletişim Tarzı Önemli

Şirketlerle kurduğunuz iletişime dikkat edin. İş bulma ve işe alım süreci iki taraf için de emek istiyor. O yüzden bu konuda dikkatli ve hassas davranın. İş görüşmelerinde sistem üzerinden mesajlaşma uzunluğu genellikle birkaç satır sürer ve sonrasında randevu adımına geçilir. Şayet sorular uzuyor ve kişisel alana giriyorsa kullanıcıyı mutlaka bloklayın ve hemen incelenmesi için uygulamaya şikâyet edin.

Yardım İstemekten Çekinmeyin

Başvuru yaptığınız şirketin ve pozisyonun size uygunluğundan eminseniz başvuru yaptığınız platform ile iletişime geçip sürecinizi hızlandırabilirsiniz. 24 Saatte İş’e gelen bu tarz taleplerin tamamına dönüş yapılıyor ve iş arayan adayların hayatlarını kolaylaştırmak, süreçlerini hızlandırmak için destek veriliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı