web analytics

Doğru Kişisel Gelişim İçin 5 Önemli Faktör

Doğru kişisel gelişim nasıl olmalı? Kişisel gelişiminize doğru şekilde yatırım yapmanız için planlama ve uygulama sürecinde dikkate almanız gereken önemli faktörler.

Günümüzde birçok insan yaşam hedeflerine ulaşmada kişisel gelişimi maalesef göz ardı ediyor. Ancak kişisel gelişim konusu ve bu alana yatırım yapmak oldukça önemli. Kişisel gelişiminize yatırım yapmak, büyümenizi, genişlemenizi, sağlıklı olmanızı, hedeflerinize ulaşmanızı sağlarken, sizi her gün dışarıya pozitif bir şekilde çıkaracak enerjiyi de yine size sağlayacak çok önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

Kişisel gelişimine yatırım yapmayanlar yüksek ihtimalle bir süre sonra belirli zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Kişisel gelişim konusunda adım atmayan ve bu alana yatırım yapmayan kişiler olgunlaşma, büyüme ve zihinsel sorunlar yaşarken, yine kariyer, üreticilik ve verimlilik alanında da sorunlar yaşabiliyor. Bu kişiler zamanla kariyer yaşamında geride kaldıklarını görerek, sinirli, gergin ve profesyonellikten uzak hissedebilirler. Kişisel gelişimine yatırım yapan kişiler ise her zaman gelen fırsatlara karşı onları değerlendirmek için hazır haldedirler.

“Kişisel gelişim sadece kendi başarımızı sağlayan değil, aynı zamanda çevremizdeki insanların da gelişimine katkıda bulunan paha biçilemez bir değerdir” – John Maxwell

İster bir ev hanımı olun, isterseniz belli bir alanda profesyonel bir yönetici, kısacası ne yapıyorsanız yapın kişisel gelişimin ne kadar önemli olduğu gerçeği asla değişmez. Kişisel gelişim konusunda ihtiyacınız olan iki temel şey var; enerji ve zaman. Burada zaman yaratması ve telafisi zor olan kıymetli bir değer olarak öne çıkıyor. Zamanı satın alamaz, borç isteyemez, dilenemez, bulamaz ve yapamazsınız, dolayısıyla elinizde ne varsa onu kullanmanız ve iyi yönetmeniz gerekir. Doğru şekilde ve bazı farkındalıklar çerçevesinde yatırım yapmak da önemli bir konu.

Güçlü Yanlarınızı Tespit Edin

Kişisel ve profesyonel gelişiminizin geleceği konusunda en önemli anahtardan biri hangi konuda ve alanda iyi olduğunuzu bilmektir. Güçlü yanlarınızı ve özelliklerinizi bildiğinizde ve geliştirdiğinizde yolunuz genişleyecek ve önünüze yeni kapılar açılacaktır. Bakıldığında bu heyecan verici ve ödül getiren bir deneyimdir.

Erken Planlama Yapın

Yaşamınızdaki amacınız ne, planınız ne ve bir kişisel gelişim planınız var mı? Bazı insanlar hayat planları konusunda erken bir uyanış yaşarken bazıları ise maalesef çok geç uyanıyorlar. İnsan yaşamının limitli olduğu düşünüldüğünde erken yaşlarda planlama ve kişisel gelişim planı yapmanın ne kadar önemli olduğu görülür. Yapacağınız planı gelecekte büyümenizin gerçekleşeceği bir toprak olarak düşünün. Güçlü yanlarınızı bir an önce tespit etmeli ve onları ekecek bir plan yapmalısınız.

Zamanı İyi Yönetin

“Zaman yaratmak” sıklıkla kullanılan bir kavram ancak zamanın yaratılması imkansız, zaman yaratamazsınız. İnsanın zaman yaratma gibi bir özelliği olsaydı bildiğimiz dünyada yaşamıyor olurdu. Yani kişisel gelişiminize yatırım yaparken zamanı çok iyi kullanmalı, ne yaptığınızın ve nasıl yaptığınızın farkında olmalı, size değer katacak, sizi geliştirecek ve yeni fırsatlara yol açacak adımlar atmalısınız. Kısacası zamanınızı neye ve nasıl harcadığınız mantıklı ve doğru kişisel gelişimin temelini oluşturuyor.

“Bilgiye yatırım yapmak her zaman en iyi faizi getirir” – Benjamin Franklin

Yeteneklerinizi Kullanın

Birçok insanın farkında olmadığı ama sahip olduğu yetenekleri ve özellikleri var. Ancak bunlar çoğu zaman söz konusu bunların farkında olmayan kişiler tarafından kullanılmadan heba olup gidiyor. Yeteneklerin ve uzmanlıkların çöpe gitmesi oldukça üzücü bir durum. Dolayısıyla yeteneklerinizi ve özelliklerinizi anlamaya çalışmalı, herhangi yeni bir yetkinlik kazandığınızda bunu nasıl ve etkili şekilde kullanacağınızı planlamalısınız. Sahip olduğunuz ve yeni edindiğiniz yetenekleri kullanmazsanız, kişisel gelişiminize ve hayatınıza da bir yarar sağlayamazsınız.

Pozitif Rutin Oluşturun

Kişisel gelişim konusunda önemli unsurlardan biri de pozitif olmak ve pozitif olmayı sürdürmek. Yaşamınızda ve kişisel gelişim sürecinizde sizi rahatlatacak ve enerji verecek ki bu herkes için farklıdır, yapmayı ihmal etmeyin. Size iyi gelen bir pozitif rutin yakaladığınızda da bunu mutlaka korumaya çalışın. Beyninizin ve vücudunuzun tazelenmeye her zaman ihtiyacı ve hakkı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Burada şu kuralı hatırlayın, bedeninize iyi bakmazsanız o da size iyi bakmaz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı